Bevezetés
Ha valaki fogvesztéssel szembesül, akkor nemcsak a mosolyát érzi kevésbé magabiztosnak, hanem a rágás is nehézkessé válik számára. Szerencsére ma már a modern fogászat több lehetőséget kínál a hiányzó fogak pótlására. Vajon az implantátumos vagy az implantátum nélküli fogpótlás a jobb választás? A cikkben összehasonlítjuk a két lehetőséget.
A foghiány nemcsak az 50 év felettiek problémája, a fiatalabbak körében is gyakran előfordul, akár egy baleset, akár rosszul sikerült gyökérkezelés miatt. Sőt, már 18 éves korban szükség lehet fogpótlásra, például csírahiány esetén, vagyis akkor, ha a fogváltás során maradó fog nem követte a tejfogat.
Fogpótlás implantátummal
A fogbeültetés ma már rutin műtétnek számít. Kiválóan alkalmas egy fog, vagy akár teljes fogsor pótlására, a segítségével meg lehet őrizni az állcsont állapotát, vagyis nem indul el csontsorvadás. Ráadásul nem kell a szomszédos fogakat lecsiszolni a fogpótláshoz.
A fog implantátum három részből áll: implantátum test (műgyökér), a felépítmény és a korona. A felépítmény az implantátum belsejében átmenőcsavarral rögzül és erre kerül a korona, vagy a hídpótlás. Az implantátum testet rögzítjük az állcsontban, ez biztosítja a stabil alapot a pótlásnak. Az ínyformázó a végleges implantátum beültetés helyét alakítja ki, valamint nagyban hozzájárul a gyógyulási fázisban az íny regenerálódásához. A felépítmény pedig összeköti a végső pótlást (korona vagy híd) az implantátummal. Ennek köszönhetően lehet rögzíteni például a koronát vagy a hidat. Az implantátumra kerül a végső fogpótlás, amely lehet korona, híd vagy teljes hídprotézis.
Az előkészítés során, ha szükséges, akkor a beteg fogakat eltávolítjuk, valamint kezeljük az esetleges gyulladásokat. Ezután következhet a fog implantátum behelyezése, helyi érzéstelenítés mellett. Ezt követi a 3-6 hónapon át tartó gyógyulási időszak. Erre azért van feltétlenül szükség, mert az implantátumoknak be kell épülniük a csontba ahhoz, hogy terhelhetővé váljanak. Ezután kerülhet sor a lenyomatvételre, amely alapján a fogtechnikus elkészíti a fogpótlást. Végül pedig annak rögzítése következik. Természetesen pácienseink a gyógyulási idő alatt sem maradnak fog nélkül. Az implantátum behelyezését követően ideiglenes pótlást készítünk.
Kiemelt tapasztalattal rendelkezünk fog implantátumok beültetésében, a legtöbb esetben ún. navigált implantációval történik a fogpótlás, mellyel gyorsan és precízen végezhető el a beültetés. Ennek a lehetőségnek köszönhetően a műtét során minimalizálható a sebészi beavatkozás mértéke. A 3D tervezést követően pontosan abba a pontba és abba a szögbe kerül behelyezésre az implantátum, ahol a legjobb a stabilitás. Ezáltal rövidebb lesz a gyógyulási idő, és ki lehet küszöbölni az emberi tényezőkből adódó hibákat.
Jelentkezzen be hozzánk gyorsan, egyszerűen!
Barátságos ügyfélszolgálati csapatunk szívesen válaszol minden felmerülő kérdésére.
Implantátum nélküli fogpótlás
Implantátum nélküli fogpótlás esetén nincs szükség műtéti beavatkozásra. Ráadásul hosszú gyógyulási idővel sem kell kalkulálni, ebben az esetben a fogpótlás akár 1-2 hét alatt is elkészülhet. Ráadásul kisebb anyagi befektetést igényelnek, mint az implantátumos lehetőségek. A hagyományos megoldások közé tartoznak a rögzített hidak, a kivehető fogpótlások és a kombinált fogpótlások.
A rögzített hidak esetében a pótlás készülhet fémvázra rétegzett porcelánból vagy fémmentes cirkon-kerámiából. Ez a lehetőség akkor alkalmazható, ha rendelkezésre állnak stabil természetes fogak, amelyeket fel lehet használni elhorgonyzási pontként.
A kivehető fogpótlások akkor kínálnak megoldást, ha a fogak mindegyike vagy döntő többsége hiányzik. Ezek a lehetőségek sokat fejlődtek az utóbbi években, megjelenésüket és rögzülésüket tekintve egyaránt. Ugyanakkor rendelőnkben nem preferáljuk a kivehető fogpótlások készítését. Helyettük a ma ismert leginnovatívabb megoldást alkalmazzuk, mely során 4 vagy 6 implantátum beültetése szükséges, és erre rögzítjük rá a teljes fogsort. Ezt hívják All-on-4 implantációnak, illetve All-on-6 fogpótlásnak.
Kombinált fogpótlások alkalmazására pedig akkor kerül sor, ha a front területen még vannak stabil, természetes fogak, azonban hiányoznak a rágófogak. Ebben az esetben rögzített fogpótlás (korona, híd) kerül a frontfogakra, a rágófogak pótlása pedig kivehető fogsorral történik. A kivehető és a rögzített elemek egymáshoz kapcsolhatóak.
Kifejezetten 1 fog pótlására remek megoldást nyújt a fogkorona. Ezt azonban csak akkor tudjuk alkalmazni, ha van egy biztos alapunk, az adott fog gyökere még teljesen ép vagy konzerválható gyökérkezeléssel.
Többféle típusban és anyagból készülhet fogkorona, amelynek kiválasztásában segítséget nyújtunk, de minden esetben a páciens igényei, valamint az orvosi szempontok alapján történik a végső döntés. Az implantátum nélküli fogpótlásokról, köztük a koronáról ebben a cikkben írtunk bővebben.
Melyik a jobb választás?
A fogimplantátumok kiváló választásnak bizonyulnak, ha fogpótlásra van szükség. Kényelmesek, stabilak és természetes érzést nyújtanak. Továbbá helyreállítják a rágófunkciót, és hozzájárulnak a száj egészségének megőrzéséhez.
A hagyományos fogpótlások gyorsabb és költséghatékonyabb alternatívát kínálnak, azonban kényelem és esztétika terén gyakran kompromisszumokat igényelnek. Egyénenként eltér, hogy melyik a megfelelő választás, hiszen függ a pénzügyi lehetőségektől és az egészségügyi állapottól is.
A Buda Dental fogorvosi rendelőben fogpótlás esetén is figyelmet fordítunk minden egyéni igényre és szükségletre. Esztétikus és tartós megoldásokat nyújtunk foghiányra a legmodernebb technológiák alkalmazásával. Ha kérdése van fogpótlással kapcsolatban, keressen minket, felkészült csapatunk szívesen válaszol minden felmerülő kérdésre!
Implantátumos vagy implantátum nélküli fogpótlás - melyik a jobb választás?
Implantátumos beültetés vagy implantátum nélküli fogpótlás. Ebben a cikkben igyekszünk minden tudnivalót bemutatni, hogy könnyebb legyen a választás. A több mint 10 éves rutinnak, empatikus hozzáállásunknak és a felhasznált prémium anyagoknak köszönhetően Ön a legjobb kezekben van a Buda Dentálnál.