+36306848148 info@budadental.hu

Miért van szükség a bölcsességfog eltávolítására?

A bölcsességfog egykoron fontos funkciót töltött be elődeinknél, akik olyan táplálékot fogyasztottak, amelyhez erőteljes rágásra volt szükség: a növényi magvak, a nyers hús fogyasztása több és erősebb őrlő fogakat kívánt. Mára a megváltozott táplálkozási szokásaink miatt azonban már nem rágunk annyit, mint az őseink, emiatt az állkapcsunk mérete is kisebb lett, így a bölcsességfogak az esetek többségében nem férnek el az állcsontokban. 

Milyen problémát okozhat a bölcsességfog?

A legnagyobb probléma, amit a bölcsességfog okoz, az a fent említett helyhiány következményeiből adódik. A kevés helyből fakadóan a fogak összetorlódhatnak, emiatt megváltozhat a harapás, és akár állkapocs ízületi panaszok is kialakulhatnak.

Fogtorlódást eredményezhet az is, ha a bölcsességfog nem megfelelő pozícióban bújik elő. Ez megnehezítheti, vagy akár lehetetlenné is teheti az amúgy is nehezen hozzáférhető, hátsó régióban elhelyezkedő fogak tisztítását. 

További gondok a bölcsességfogak előtörése okán alakulnak ki. Az esetek többségében csak részlegesen, vagy egyáltalán nem is bújnak ki. Ezek nagy fájdalommal, duzzanattal, harapási nehézségekkel járhatnak, amelyek miatt a páciensek gyakran keresik fel a rendelőt. 

A bölcsességfogak gyökérstruktúrája is sok esetben jelentősen eltér a többi fog anatómiájától, ebből kifolyólag is számos probléma adódhat velük kapcsolatban.

Mikor indokolt a bölcsességfogak eltávolítása?

A bölcsességfogra a XXI. századi embernek nincs szüksége. Azonban ha semmi gondot nem okoznak, egészségesek, és könnyen tisztíthatóak, akkor nem szükséges őket eltávolítani. Ilyennel azonban nagyon ritkán találkozunk . Az esetek többségében:

  • az előtöréséhez nem áll rendelkezésre elegendő hely a szájüregben
  • a nem megfelelő irányú növekedése miatt a fogak torlódnak feszülést okozva ezzel a fogsorban
  • nem megfelelő növekedési iránya veszélyezteti a szomszédos fog egészségét
  • állandó gyulladásban van és erős fájdalmat okoz
  • a fog körül tasak képződik, mely a kezelések ellenére mindig visszatér
  • a fogszabályozási terv indokolttá teszi, miután a fog akadályozná a kezelés sikerességét.

Bölcsességfog műtét előtt

Érdemes-e a bölcsességfogat megmenteni?

Ha a bölcsességfog panaszokat okoz, a legjobb megoldás a fog eltávolítása. A bölcsességfogak esetében még egy kisebb szuvasodás is nehezen kezelhető. A komplikáltabb problémák pedig egyáltalán nem, vagy csak nagy nehézségek és komoly anyagi ráfordítás mellett orvosolhatók. Ezek miatt tehát nem érdemes harcba szállni egy amúgy nagy eséllyel nem megmenthető, betegeskedő fogért.

A bölcsességfogak a rágásban nem vesznek részt, így fogszabályozás előtt, vagy akár megelőzés okán is célszerű megszabadulni tőlük. Rengeteg egészségügyi problémát tudnak okozni, ezért az eltávolításuk a hosszú távú egészségmegőrzés érdekében nagy jelentőséggel bír.

Bölcsességfog húzás menete

A beavatkozást minden esetben megelőzi egy konzultáció, amely során a korábban elkészült diagnosztikai vizsgálatok eredményeit áttekintjük. 

Bölcsességfog beavatkozások előtt kiemelten fontos panoráma röntgen felvétel készítése, ritkább esetekben pedig a 3D CBCT is indokolt lehet. Rendelőnk felszereltsége lehetővé teszi mindkét diagnosztikai módszer helyben való elvégzését, ezáltal is garantálva pácienseink kényelmét és biztonságát.

A fogeltávolítás fájdalommentesen, helyi érzéstelenítésben történik.

Szakorvosaink nagy tapasztalattal rendelkeznek a kíméletes fogeltávolítás terén, törekedve arra, hogy pácienseinknek a lehető legkisebb diszkomfort érzetet okozzuk. A modern eszközöknek hála, a szájsebészeti műtétek manapság már a legnagyobb biztonsággal, minden gond nélkül kivitelezhetők.

Bölcsességfog eltávolító műtét utáni teendők

A bölcsességfog műtétet követően nagyon fontos a szervezet regenerációja és a pihenés. Éppen ezért az eltávolítás után ezeket fontos kerülni:

  • alkohol fogyasztása
  • dohányzás
  • a száj erőteljes öblögetése
  • forró italok, ételek fogyasztása
  • pár napig kerülni kell a tejtermékek fogyasztását
  • a megerőltető fizikai aktivitás tilos

A fogfájás a fájdalomcsillapító szervezetből történő kiürülése után egyből szokott jelentkezni. Ez akár 1-2 hétig is eltarthat, a  teljes gyógyulás pedig 1 hónapot is igénybe vehet. Éppen ezért a műtét utáni napokban fájdalomcsillapító szedésére szükség lehet. Vannak esetek, amikor antibiotikumot is javaslunk a fertőzések elkerülése miatt. A varratok eltávolítása nagyjából a beavatkozás után egy héttel szokott történni.

Érdekességek bölcsességfoggal kapcsolatban

A cikk végére összegyűjtöttünk pár érdekességet:

  1. A bölcsességfog nevet azért kapta, mert általában 18 és 25 éves kor között töri át a fogínyt, amikor a közhiedelem szerint a legtöbb tudás birtokában van az ember. 
  2. Az alsó 8-as fog általában a legnagyobb méretű fog, ami az emberi szájüregben található.
  3. A Berni Egyetem 2020-ban készült tanulmánya szerint az európai populáció 20%-ának hiányzik legalább egy bölcsességfoga. 
  4. Azok között, akiknél egyéb fogcsíra hiány is kimutatható volt, 50%-uknál a bölcsességfog hiánya is jelen volt. 
  5. Az Egyesült Államokban évi 10 millió bölcsességfogat távolítanak el és 11 millió páciens panaszkodik a korábban leírt tünetekre

 

Jelentkezzen be a Buda Dental fogászati rendelőbe

Ha van kérdése bölcsességfog eltávolítással kapcsolatban, ne habozzon felkeresni minket a Buda Dental fogorvosi rendelőben. Célunk, hogy a legmagasabb színvonalú ellátást nyújtsuk, figyelmet fordítva minden egyéni igényre és szükségletre.

Felkészült, csapatunk ott van, hogy segítsen a fogászati döntésekben, és biztosítsa, hogy Önnek a legjobb gondoskodásban legyen része.

-Dr. Schandl András, szájsebész-

Bölcsességfog műtét

A bölcsességfog műtét a legtöbb emberben félelmet kelt, és nem tudja mire számíthat. Ebben a cikkben igyekszünk minden tudnivalót bemutatni, hogy Ön tisztában legyen azzal, mi várja majd a beavatkozás során. A több mint 10 éves rutinnak, empatikus hozzáállásunknak és a felhasznált prémium anyagoknak köszönhetően Ön a legjobb kezekben van a Buda Dentálnál.